მთავარიბავშვები და ჯანმრთელობაქვეყანაში "მეტაპნევმო" ვირუსმა დაიწყო გავრცელება
ქვეყანაში “მეტაპნევმო” ვირუსმა დაიწყო გავრცელება
ბავშვთა ცენტრალური საავადმყოფოს სამედიცინო დირექტორი ახალი ვირუსის მახასიათებლებზე საუბრობს. ივანე ჩხაიძის ინფორმაციით, საქართველოში, ბოლო ორი კვირაა, “მეტაპნევმო” ვირუსმა დაიწყო გავრცელება. ექიმს ამის თქმის საფუძველს ლაბორატორიული მონაცემები აძლევს.
შესწავლილი ნიმუშების 30% “მეტაპნევმო” ვირუსია. მისი სიმპტომები და დაავადების მიმდინარეობა სხვა სეზონური გრიპების იდენტურია. დიფერენცირება მხოლოდ ლაბორატორიულად არის შესაძლებელი. კლინიკებში მიმართვიანობა გაზრდილია, თუმცა ინფიცირებულთა უმრავლესობას მხოლოდ ამბულატორიული მომსახურება ესაჭიროება.
“მეტაპნევმო” ვირუსთან ერთად, ვრცელდება ადენო და პაროვირუსიც. არის ინფექციების თანდართული შემთხვევებიც.
რესპირატორული ვირუსების სეზონის მსგავსი ხანგრძლივობა, ბოლო 10 წელია, ქვეყანაში არ ყოფილა. ექიმები ინფექციებისა და ვირუსების ცირკულაციის ცვლილებას პანდემიურ პერიოდს უკავშირებენ.
მედიკოსები ამბობენ, რომ რესპირატორული ვირუსი, თვისებებისა და მახასიათებლების მიხედვით, საშიში არ არის, თუმცა საყურადღებოა. სპეციალისტები ინფიცირებულთა რაოდენობის მატებას მომდევნო 2 კვირის განმავლობაში ისევ ელოდებიან.