მთავარიგანათლება„ჩემი ცოლის დაქალები“ ჩემთვის ძალიან დიდი სკოლა იყო" - ეკა მჟავანაძე
„ჩემი ცოლის დაქალები“ ჩემთვის ძალიან დიდი სკოლა იყო” – ეკა მჟავანაძე
სერიალის – “ჩემი ცოლის დაქალებისთვის” მსახიობების შერჩევა კასტინგ-მენეჯერის, მარჯანიშვილის თეატრის მსახიობ ეკა მჟავანაძის პრეროგატივაა… თუმცა მას, როგორც მსახიობს, კარგად იცნობენ. მაყურებელმა იგი პირველად სერიალიდან “გოგონა გარეუბნიდან” შეიყვარა, მოგვიანებით კი “ჩემი ცოლის დაქალებშიც” ვიხილეთ.
“ჩემი ცოლის დაქალები” რომ ეკას ცხოვრებასა და კარიერაში ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ეტაპი იყო, ამაზე მას არაერტხელ უსაუბრია. უფრო ვრცლად კი მან ეს პერიოდი ჟურნალ OK!-თან გაიხსენა:
„ჩემი ცოლის დაქალები“ ჩემთვის ძალიან დიდი სკოლა იყო. ბევრ კარგ ქართველ და უცხოელ რეჟისორთან მიმუშავია და შემიძლია ვთქვა, რომ ძალიან მნიშვნელოვანია, როცა რეჟისორი გენდობა.”ფორმულა კრეატივში” მე და გიორგი ლიფონავა ერთდროულად მივედით – მე, როგორც მსახიობი და გიორგი, როგორც რეჟისორი. მიუხედავად იმისა, რომ ცოტას ვჩხუბობთ ხოლმე, მე მისი მადლობელი ვარ – ბევრი რამე ვისწავლე მისგან და, ალბათ, მანაც ჩემგან. 12 წელს გრძელდებოდა სერიალი და მე სულ მქონდა გამოცდა, სულ ახალი მსახიობი მყავდა მოსაყვანი, სულ ახალი პერსონაჟი შემოდიოდა სერიალში. ხან ვჩხუბობდი, საიდან მოვიყვანო ამდენი მსახიობი, გათავდა-მეთქი. ხუმრობდნენ ბიჭები – ეკამ მეორე სეზონის ბოლოს დაკეცა ბლოკნოტი და თქვა, აღარ არიან მსახიობები, მორჩა კინო, წავედით სახლებშიო. მერე იწყებოდა სეზონი და მაინც ვპოულობდი ახალ მსახიობებს. სადაც არ მივდიოდი ხალხმრავალ სიტუაციაში – ქორწილში, პანაშვიდზე – სულ ხალხს ვათვალიერებდი. მერე ნელ-ნელა გაიზარდა საქმის მოცულობა, კომპანია შევქმენი და ასისტენტებიც ავიყვანე.
გიორგი ლიფონავა მეტყოდა – ეკა, კარგი მსახიობი მინდა და ამ დროს სამსიტყვიანი როლი იყო. ვპასუხობდი, არაა ქვეყანაში ამდენი კარგი მსახიობი. მერე მაინც ვცდილობდი საუკეთესო მიმეყვანა, იმიტომ, რომ მაქსიმალისტი ვარ. მერე ასეთი როლი შეიძლებოდა ქცეულიყო სეზონის ცენტრალურ პერსონაჟად. ეს, რა თქმა უნდა, მხოლოდ კარგად შერჩევის გამო არ იყო – ქეთი დევდარიანი ძალიან კარგად ფუთავდა ასეთ პერსონაჟს.
თავიდან მსახიობები ხშირად ამბობდნენ უარს სერიალებში თამაშზე. ფინანსურადაც არ იყო საინტერესო იმ დროს და ცოტა სირცხვილის მომენტიც ჰქონდათ – სერიალში რატომ უნდა ვითამაშოო. სიტკომზე ხშირად მეუბნებოდნენ უარს. „შუა ქალაქში“ იყო ძალიან პოპულარული და მერე დაიწყო „ჩცდ“, რომელმაც განაპირობა ის, რომ სერიალებში თამაში პრესტიჟული გახდა. მერე შეიცვალა დამოკიდებულება – იყო ისეთი შემთხვევაც, რომ მსახიობს რამდენიმე შეთავაზებაზე ჯერ უარი უთქვამს და მერე უსაყვედურია, რატომ არ მათამაშებო”, – ამბობს მსახიობი ჟურნალ OK-თან ინტერვიუში.